|
Post by kulinban on Mar 6, 2022 21:05:12 GMT
. “Duboko smo zabrinuti zbog eskalacije u Ukrajini”, poručili su. Inače, BDP Rusije je na nivou jedne Španije !!! [/div]
|
|
|
Post by kulinban on Mar 6, 2022 22:25:24 GMT
American Express obustavlja sve operacije u Rusiji i Bjelorusiji zbog invazije Ukrajine.
Rečeno je da globalno izdane American Express kartice više neće raditi kod trgovaca ili bankomata u Rusiji, dok kartice koje su izdale ruske banke lokalno u Rusiji više neće raditi izvan zemlje na globalnoj mreži American Expressa.
Kompanija je također objavila da prekida sve poslovne operacije u Bjelorusiji.
|
|
|
Post by kulinban on Mar 7, 2022 8:17:21 GMT
Kako se trenutno živi u Rusiji: vratili su se u ‘sovjetsko doba‘ nestašice, zatvoren im je niz omiljenih trgovina, nema društvenih mreža, kreditnih kartica, novih filmova..
Zbog agresije na Ukrajinu i žestokih sankcija koje im je svijet uveo, Putinova Rusija sve više sliči nekadašnjem SSSR-u kad su im potrošačke navike Zapada bile nedostižne. Oni koji su putovali u SSSR šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog stoljeća znali su od zarade za nekoliko pari običnih ženskih čarapa danima bančiti po Moskvi. Rusi nisu mogli putovati izvan granice kad im se prohtjelo, a ne mogu ni sada. Politički i prometno su izolirani, a sloboda govora u zemlji ne postoji. Prema podacima organizacija za ljudska prava uhićeno je preko osam tisuća Rusa koji su na prosvjedima davali podršku Ukrajincima.
Putin im je blokirao društvene mreže, pa nema Facebooka, Twittera i stranih vijesti, a u samo nekoliko dana ostali su bez većine zapadnjačkih brendova. Uz to rubalj je rekordno nizak pa im je sve skupo.
Građani ne smiju rat u Ukrajini nazvati pravim imenom
Donesen je novi zakon koji, između ostaloga, propisuje da će osoba završiti iza rešetaka ako širi lažne informacije o ruskoj vojsci ili ako kaže da se u Ukrajini vodi rat. Svaka informacija koju nije objavilo rusko Ministarstvo obrane smatra se lažnom, a za širenje takvih vijesti prijeti i do 15 godina zatvora.
Sankcije Zapada jače su nego što su očekivali, pogodile su elite, ali i obične građane.
Među prvima svoje trgovine u Rusiji zatvorio je švedski div Ikea, kao i H&M, Jysk, Burberry, Apple, Nike… Nema isporuke ni Samsunga, a danas je ključ u bravu u 502 svoje prodavaonice stavio i španjolski lanac trgovina odjećom Inditex, vlasnik popularne Zare. Inditex je jedna od najvećih grupacija za distribuciju mode na svijetu, a zatvaraju trgovine svih svojih osam brendova: Zare, Pull & Beara, Massimo Duttija, Bershke, Stradivariusa, Oysho, Zaru Home i Uterqüe.
Ne samo da ne mogu kupovati namještaj, odjeću, obuću, satove, mobitele, automobile, ni većinu drugih proizvoda zapadnjačkih tvrtki, nego se ne mogu ni zabaviti gledajući strane filmove. Ne dolaze novi, a stari Disney filmovi ne smiju se prikazivati. Najnoviji Warner Brosov blockbuster 'Batman' u Rusiji neće doživjeti svjetsku premijeru jer je tvrtka obustavila emitiranje svojih novih filmova u toj zemlji. Warner Brosu pridružile su se medijske i produkcijske kuće Disney i Sony, koje su odlučile obustaviti premijere svojih najnovija ostvarenja. Ako se situacija do svibnja ne popravi, stručnjaci očekuju masovno zatvaranje kina. Iz Rusije se povukla i popularna internetska platforma Netflix.Zamrznuta imovina
Putinovim bogatašima se zamrzava imovina u inozemstvu. Samo u Italiji vrijednost dosad zamrznute imovine ruskih oligarha iznosi oko 140 milijuna eura, uključujući i jahte koje su zaplijenjene.
Najznačajnija je zapljena jahte Lady M, vrijedne 65 milijuna eura u vlasništvu Alekseja Mordašova, ruskog oligarha bliskog Vladimiru Putinu. Druga jahta Lena vrijedna je oko 50 milijuna eura. U vlasništvu je Genadija Timčenka, milijardera i suosnivača Gunvora, tvrtke za trgovinu, koja je također zaplijenjena.
Zaplijenjena je i imovina u vrijednosti od oko 17 milijuna eura ruskog milijardera Ališera Usmanova. U Francuskoj je zaplijenjena luksuzna jahta šefa ruskog energetskog diva Rosnjefta, vrijedna više od 100 milijuna eura. I Hrvatska vlada osnovala je posebnu skupinu čiji je zadatak češljanje računa, vila i jahti povezanih s osobama koje su stigle na međunarodnu crnu listu.
Usluge Rusiji uskratila je i tvrtka za online plaćanje PayPal, obustavljene su kartice Vise i Mastercard, a supruge ruskih oligarha koje su navikle na visoku modu, također će ostati bez omiljenih brendova. Francuski divovi luksuznih proizvoda Louis Vuitton, Dior, Kering, Hermès i Chanel također su zatvorili svoje prodavaonice. Najveća luksuzna grupacija, LVMH, u Rusiji ima oko 3500 zaposlenih i 120 trgovina.
Na ruskom tržištu nema više ni proizvođača automobila Jaguar Land Rover (JLR), General Motors, Aston Martin, Rolls-Royce i Volkswagena. Poslovanje je prekinuo i Ford.
slobodnadalmacija.hr/vijesti/svijet/kako-se-trenutno-zivi-u-rusiji-vratili-su-se-u-sovjetsko-doba-nestasice-zatvoren-im-je-niz-omiljenih-trgovina-nema-drustvenih-mreza-kreditnih-kartica-novih-filmova-1173047
|
|
|
Post by kulinban on Mar 7, 2022 11:51:11 GMT
AMERIČKA tvrtka za odjeću poznata diljem svijeta Levi Strauss & Co. privremeno obustavlja komercijalne operacije u Rusiji, uključujući sva nova ulaganja, pridružujući se nizu zapadnih brendova koji su zaustavili poslovanje u zemlji nakon njezine invazije na Ukrajinu, prenosi Reuters. "U 2021. godini otprilike četiri posto ukupnih neto prihoda tvrtke proizašlo je iz istočne Europe, od čega se polovina odnosila na Rusiju", rekli su iz tvrtke u priopćenju.
|
|
|
Post by kulinban on Mar 7, 2022 13:22:30 GMT

SANKCIJE SU BILE JAČE OD NJIH: Druga najveća ruska banka napušta evropsko tržište VTB ima operaciju investicionog bankarstva u Londonu i banku za stanovništvo u Njemačkoj sa 160.000 klijenata.
VTB banka, drugi po veličini zajmodavac u Rusiji, sprema se da prekine svoje evropske operacije nakon što je bila teško pogođena zapadnim sankcijama.
VTB ima operaciju investicionog bankarstva u Londonu i banku za stanovništvo u Njemačkoj sa 160.000 klijenata, ali je odlučio da ne može poslovati van Rusije nakon što su njenu imovinu zamrznuli zapadni saveznici, kažu ljudi upoznati sa internom diskusijom,
Banka bi trebalo da bude uklonjena u subotu iz SWIFT-ovog globalnog sistema za razmjenu poruka o plaćanju koji omogućava trgovine u vrijednosti od triliona dolara dnevno. Ovaj potez je uslijedio nakon odluke Sberbanke, najvećeg ruskog zajmodavca, da napusti tržište centralne i istočne Evrope prošle sedmice, pri čemu je njena austrijska jedinica postala prva banka koja je propala nakon finansijskih sankcija na Zapadu. Sberbanka i VTB čine više od polovine ruskog bankarskog tržišta. Njihovo povlačenje iz Evrope privodi kraju dvadesetogodišnju strategiju ruskih banaka za uspostavljanje globalnog prisustva.
|
|
|
Post by kulinban on Mar 8, 2022 6:50:20 GMT
Rusija je pretekla Iran i postala zemlja sa najvećim sankcijama na svijetuRusija je zbog agresije na Ukrajinu pretekla Iran i Siriju i postala zemlja sa najvećim brojem sankcija na svijetu. Prema podacima stranice za praćenje sankcija Castellum.ai, 2.754 sankcije su već bile na snazi protiv Rusije prije 22. februara ove godine, prenosi BBC. U danima nakon invazije na Ukrajinu uvedeno je još 2.778 sankcija, čime je ukupan broj porastao na 5.532 - što je više za 3.616 sankcija koje su uvedene Iranu čime je Rusija preuzela neslavno prvo mjesto. Iza Rusije slijede Iran, Sirija, Sjeverna Koreja, Venecuela, Mijanmar i Kuba. Sjedinjene Američke Države su izvor najvećeg broja sankcija sa 21 posto, a iza njih su Velika Britanija i Evropska unija sa 18 udjela u sankcijama. Zemlje širom svijeta pojačale su sankcije Rusiji u pokušaju da izvrše pritisak na Moskvu da zaustavi agresiju na Ukrajinu koja je započela 24. februara. Uprkos sankcijama i osudama cijelog svijeta, režim Vladimira Putina još ne popušta na terenu, a ni nakon treće runde pregovora zvaničnika Kijeva i Moskve ne nazire se prekid vatre s obzirom na uslove koje obje strane zahtijevaju. Rusija sankcije Rat u Ukrajini
|
|
|
Post by kulinban on Mar 8, 2022 6:56:02 GMT
Novi rekordan pad vrijednosti ruske valute: Jedan dolar iznosi 155 rublji
Desio se novi rekordni pad vrijednosti ruske valute u odnosu na dolar. Sada jedan dolar iznosi 155 rublji, a jasno je da je to posljedica Zapadnih sankcija Rusiji nakon napada ove države na Ukrajinu.
Uoči početka rata jedan dolar je iznosio između 70 i 80 rublji. Od početka ove godine je ruska valuta izgubila 90 posto vrijednosti u odnosu na dolar, prenosi CNN.
Rusi u svakodnevnici osjete devalvaciju domaće valute, odnosno Zapadne sankcije. Mnogi od njih su odlučili da novac povuku iz banaka ili da ga zamijene za dolare. BBC je prošle sedmice prenio izjavu jednog mladog stanovnika Moskve da dolar više nije dostupan, već da da dostupna samo rublja.
Kupovina stranih valuta u Rusiji je sada skuplja za 50 posto kao uopće i postoji prilika za to. Mnogi su po izbijanju rata u Ukrajini otišli u banke i na bankomate, i to poučeni vrlo lošim iskustvom tokom raspada Sovjetskog Saveza, kada je novac najsigurnije bilo čuvati kod kuće.
|
|
|
Post by kulinban on Mar 8, 2022 6:57:24 GMT
Koliko će biti jak udarac sankcija i može li ruska ekonomija "ostati na nogama"
Ruska agresija na Ukrajinu izazvala je snažnu reakciju Sjedinjenih Američkih Država i njihovih saveznika u Evropi u vidu ekonomskih i drugih sankcija za predsjednika Vladimira Putina, ali i Rusiju općenito.
Kako u analizi za Forbes piše jedan od vodećih svjetskih ekonomskih stručnjak Milton Ezrati, mnogi s obje strane Atlantika i Pacifika opisali su taj odgovor kao neadekvatan. Međutim, kaže on, do sada uvedene sankcije imat će snažan učinak na Rusiju i na rusko vodstvo, koje će postajati sve intenzivnije što duže budu trajale. U ovom slučaju vrijeme nije na strani Rusije.
Današnji set mjera temelji se na slabijem setu sankcija koje su uvedene kada je Rusija zauzela Krim 2014. Noviji set je prvenstveno finansijski, ali uključuje i direktne ekonomske mjere.
Zamrzavanje imovine i rezervi ruske centralne banke
Najistaknutije je zamrzavanje imovine najvećih ruskih komercijalnih banaka, kao i rezervi ruske centralne banke. Na dotične komercijalne banke otpada oko 80 posto ruskih bankarskih sredstava. Akcija protiv centralne banke lišit će Rusiju nekih 630 milijardi dolara vrijednih rezervi centralne banke koje se drže u dolarima, jenima i inače izvan rublje.
Ova ogromna rezerva više nije na raspolaganju Putinu. Iako Rusija drži oko 15 posto svojih rezervi centralne banke u Kini i osim toga ima rezerve zlata od oko 2.300 tona u vrijednosti od oko 142 milijarde dolara, opće zamrzavanje čak i ovu imovinu čini neupotrebljivom za Kremlj.
Sankcije će također zaplijeniti ili zamrznuti imovinu glavnih članova ruske elite, uključujući Putina i njegove rođake, barem onu imovinu izvan Rusije. Kako se i nadalo, nekoliko od ovih takozvanih oligarha, prema glasinama, već se oslanjalo na Putina da zaustavi rat. Evropljani i Amerikanci su se također složili da selektivnim ruskim klijentima uskrate pristup SWIFT-u.
Kina nudi alternativu SWIFT-u sa svojim Cips sistemom, ali je takoreći minijaturan u poređenju. Budući da je SWIFT neophodan za namirenje gotovo svake finansijske transakcije, ovaj potez, pored zabrane bilo kakvog finansiranja ruske vlade na svjetskim tržištima, učinit će gotovo nemogućim Kremlju ili ruskim kompanijama da prikupe novac izvan relativno malenog ruskog tržišta.
Zabrana prodaje tehnologije Rusiji
Saveznici su nametnuli nekoliko direktnih ekonomskih mjera, među kojima je glavna zabrana prodaje tehnologije Rusiji, uključujući poluvodiče. Vremenom, a ne tako dugo, ovaj prekid će ograničiti ruske napore da unaprijedi svoju industriju i, kritički, svoju vojsku. Čak i prije toga, to će otežati napore samo da se održi ono što već postoji.
Da bi se zabrana proširila izvan saveznika koji su na nju pristali, Sjedinjene Države su jasno stavile do znanja da ništa s komponentom američke proizvodnje ne može ići u Rusiju, gdje god da se na kraju sastavi. Malo je toga u svijetu tehnologije, posebno poluvodiča, koje nema američku komponentu.
Nekoliko zemalja, uključujući Sjedinjene Američke Države, zabranile su bilo kakvom komercijalnom ruskom avionu da prođe kroz njihov vazdušni prostor. Nedavno su Visa i Mastercard obustavili poslovanje u Rusiji. Prethodno je veliki norveški državni fond počeo sa prodajom ruskih holdinga, dok je glavni norveški proizvođač energije, Equinor, odustao od svojih zajedničkih projekata u Rusiji. Američke kompanije, Federal Express i UPS, obustavile su sve isporuke u i iz Rusije, a British Petroleum (BP) se odustaje od svojih 20 posto udjela u ruskom naftnom gigantu Rosneftu.
Zaustavljanje protoka ruske nafte na svjetska tržišta
Značajni su i direktni napori da se zaustavi protok ruske nafte na svjetska tržišta. Blokiranje ove prodaje sigurno bi naštetilo ruskoj ekonomiji. Nafta i gas čine više od polovine izvoza zemlje. Ovdje je cilj manje poštedjeti Rusiju, koliko poštedjeti ljude na Zapadu, koji već trpe inflaciju, posebno cijene goriva. Iznenadno zaustavljanje ruskih zaliha bi pogoršalo taj problem. Uostalom, Rusija proizvodi oko 10 posto svjetske zalihe fosilnih goriva. Evropa dobija oko 70 posto svog uvoza energije iz Rusije.
Trgovci su zabrinuti da će Zapad uskoro uvesti zabranu ruske nafte i gasa ili da će Kremlj, u ekstremnim slučajevima, pokušati da kazni Evropu blokiranjem prodaje, što je ekonomski samoubilački čin, svakako, ali ipak uvjerljiva, iako očajnička mogućnost ako se ruska ekonomija već približava propasti.
Uzevši sve ovo u obzir, jasno je da će Rusija veoma brzo osjetiti kumulativni efekat već uvedenih mjera. Međunarodni monetarni fond (MMF) procijenio je da su sankcije uvedene Rusiji nakon zauzimanja Krima 2014. koštale realni bruto domaći proizvod (BDP) Rusije 1-1,5 posto.
Jače sankcije Iranu izbrisale su jednu trećinu vanjskotrgovinske razmjene te zemlje. Na osnovu toga, preliminarne procjene govore da bi još jače sankcije Rusiji mogle s vremenom koštati njenu privredu i do 9 posto. Taj gubitak bi bio duplo veći nego što je Amerika pretrpela tokom svoje velike recesije 2008-09. Ostaje otvoreno pitanje da li je ovo dovoljno da zaustavi ruske vojne ambicije, ali nema sumnje da će Putinova avantura nametnuti troškove u ekonomiji koju sebi teško može priuštiti.
|
|
|
Post by kulinban on Mar 8, 2022 8:13:13 GMT
|
|
|
Post by kulinban on Mar 8, 2022 13:06:22 GMT
|
|
|
Post by kulinban on Mar 8, 2022 14:07:23 GMT
opet švapski šupci protiv
NJEMAČKI MINISTAR ‘Znate li što bi za Europu zapravo značio embargo na uvoz ruskog plina i nafte?‘
|
|
|
Post by kulinban on Mar 8, 2022 17:08:43 GMT
Biden: Zabranjujemo uvoz ruske nafte i plina"Cijenu ćemo platiti u SAD-u, ali rekao sam da obrana slobode košta" U izjavi koju su uživo prenosile američke televizije Biden je rekao kako je SAD donio odluku u bliskoj konzultaciji sa svojim saveznicima, ali razumije da neki od njihovih europskih saveznika neće moći poduzeti isti potez zbog svoje ovisnosti o ruskoj nafti. Kazao je kako SAD, kao zemlja koja proizvodi više nafte nego sve europske zemlje zajedno, sada surađuje s partnerima u Europi kako bi se smanjila njihova ovisnost o Rusiji. Rekao je kako je ovo nešto što se moralo učiniti. "Cijenu toga ćemo osjetiti i ovdje u SAD-u. Rekao sam da ću biti iskren s američkim narodom od početka. Kad sam prvi put govorio o tome, rekao sam da će obrana slobode koštati. Koštat će nas i u Sjedinjenim Državama. Republikanci i demokrati to jednako razumiju i jasni su oko toga da to moramo učiniti", rekao je Biden. "Putinov rat već šteti američkim obiteljima na benzinskim crpkama. Učinit ću sve što mogu da minimiziram poskupljenja ovdje kod kuće", kazao je Biden. Naftnim i plinskim kompanijama je poručio da, iako je rat doveo do povećanja cijena, to nije izlika da se strašno povećavaju cijene i da se to prelijeva na američke potrošače. "Ruska agresija nas je sve skupo stajala i nema prostora da se to iskorištava", rekao je. Sjedinjene Države, inače, u prosjeku su 2021. iz Rusije uvozile više od 20,4 milijuna barela sirove nafte i rafiniranih proizvoda mjesečno, što je oko 8 posto američkog uvoza tekućih goriva, prema američkoj saveznoj agenciji Energy Information Administration (EIA). O Putinu i Ukrajini Posebno se osvrnuo na Putina rekavši da u Ukrajini nikada neće moći ostvariti pobjedu.
"Ovo je već jasno, Ukrajina nikada neće biti Putinova pobjeda. Putin će možda moći zauzeti grad, ali nikada neće moći zadržati zemlju", dodao je.
Također je rekao da je SAD Ukrajini osigurao više od milijardu dolara pomoći za obranu zemlje.
"Pošiljke oružja za obranu svakodnevno stižu u Ukrajinu iz SAD-a i mi u SADu smo ti koji koordiniramo isporuku oružja naših saveznika i parnera. Radimo na tome. Također pružamo humanitarnu potporu ukrajinskom narodu", rekao je.
|
|
|
Post by kulinban on Mar 8, 2022 17:26:17 GMT

Objavljena lista srama: Ovo su megakompanije koje se ne misle povući iz Rusijje
JCB, japanska kompanija koja izdaje kreditne kartice, objavila je u utorak ujutro da će slijediti Visu i Mastercard i obustaviti temeljne operacije u Rusiji.
Koji sat ranije, globalni kozmetički gigant Estée Lauder objavio je da zatvara sve trgovine u svom vlasništvu u Rusiji te da zaustavlja opskrbu proizvodima. Ova je tvrtka prošle sedmice objavila obustavu poslovnih ulaganja u Rusiji.
Apple je 1. marta objavio da je zaustavio prodaju iPhonea i drugih proizvoda u Rusiji, a Harley-Davidson je prekinuo poslovanje i isporuku motocikala. Najveće svjetske brodske kompanije MSC i Maersk istog su dana zaustavile kontejnerski prevoz u i iz Rusije. Microsoft je 4. marta objavio da obustavlja prodaju proizvoda i usluga te zamrznuo znatan dio poslovanja u Rusiji. Južnokorejski tehnološki div Samsung Electronics obustavio je isporuke u Rusiju u subotu, 5. marta. “Nastavljamo aktivno pratiti ovu složenu situaciju kako bismo odredili naše sljedeće korake”, poručili su iz kompanije. Samsung, najpopularniji brend mobilnih telefona u Rusiji, ima tržišni udjel od 30 posto u četvrtom tromjesečju 2021., rekla je tvrtka za istraživanje tržišta Counterpoint. Kineski Xiaomi ima 23 posto tržišnog udjela, a slijedi ga Apple s 13 posto, navodi Counterpoint, prenosi Jutarnji list.
Inditex, jedna od najvećih grupacija za distribuciju mode na svijetu, zatvara trgovine svih svojih osam brendova: Zara, Pull & Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home i Uterqüe.
Yale School of Management (YSM) objavio je popis kompanija koje su napustile Rusiju, brojka je s utorkom prešla 200. Na njoj su moćna imena, osim navedenih primjerice Airbus, Allianz, ali i Bank of China koja smanjuje pristup tržištima kapitala. Otišli su i najveći svjetski proizvođači piva, prodavači luksuznih proizvoda, banke, Lego, velik dio zabavne industrije.ž
Matt Levine, utjecajni kolumnist Bloomberga, navodi dva razloga zbog kojih kompanije odlaze. Moralni, jer kompanija ne želi pomagati ekonomiji Rusije koja vrši agresiju na Ukrajinu, i zbog rizika, koji se primarno odnosi na utjecaj sankcija.
“Možete uzeti u obzir i oba razloga, iako su u određenoj mjeri u suprotnosti. Prvi je razlog u biti altruistički (“žrtvovat ćemo novac da bismo učinili pravu stvar”), drugi je u osnovi traženje profita (“izići ćemo iz Rusije da uštedimo novac”). Ali ako izađete iz Rusije iz moralnih razloga, a to se ispostavi i ekonomski dobro za vas, nećete se žaliti”. Tako piše Levine. Dok The Financial Times (FT) navodi da je dio kompanija zatvorio trgovine i poslovanje, pa i online, jer je rublja toliko pala da se više ne isplati poslovati. Što posebno utječe ne robu široke potrošnje.
YSM je objavio i popis kompanija koje su ostale u Rusiji. Na toj su listi Coca Cola, Ferragamo, Herbalife, Kellogg, Kraft-Heinz (suvlasnica ovog potonjeg je supruga bivšeg američkog državnog tajnika Johna Kerryja), Mars, Nestlé, Pepsi, Starbucks, Unilever.
Jeffrey Sonnenfeld, profesor na YSM, u komentaru se okomio na McDonald’s koji u Rusiji ima 847 restauranta. I podsjeća na srušenu tezu da dvije države u kojima posluje McDonald's ne ratuju. Ta je teorija srušena još 1999. godine kad su zaratili Indija i Pakistan, a potvrda trenda bio je rat Izraela i Libanona 2014. godine. U Ukrajini posluje 108 McDonald’sa.
Profesor Sonnenfeld čvrst argument za povlačenje kompanija iz Rusije nalazi u nedavnom istraživanju kompanija Morning Consult koje otkriva da više od 75% stanovništva SAD-a traži da korporacije prekinu veze s Rusijom zbog agresije na Ukrajinu. Podrška je jednaka kod podržavatelja obiju stranaka i kod neopredijeljenih.
Vladimir Zubkov, profesor ruske historije na London School of Economics, u FT-u navodi da će povlačenje zapadnih tvrtki “biti katastrofalno”. Ipak, smatra, “kulturni pad” koji će uslijediti neće biti tako velik kao kulturne promjene koje su strane kompanije donijele prije 30 godina kad su ušle u Rusiju. Navodi upravo McDonald’s kao primjer koji je u Moskvu, još uvijek sovjetski bezbojnu, donio svjetlo i boje. Čistoću i učinkovitost.
Prema dostupnim analizama, rusko stanovništvo najviše će žaliti za odlaskom Coca Cole, Pepsi i – McDonald’sa.
“Štedjela sam i štedjela za MacBook”, rekla je u Larisa, 30-godišnja pedijatrica, za FT. “Pretpostavljam da ga sada neću imati. I svi ćemo prebaciti elektroniku na Xiaomi i svi ćemo voziti Lade”, dodala je.
Rusija za većinu velikih kompanija koje su se povukle ne predstavlja velik udio u prihodima, za moćni Nestlé i Estée Lauder oko 2% globalnih prihoda. No, cilj je bio učvrstiti se na ovom tržištu u nastajanju koje su vidjele obećavajućim. ”Zapadne su sankcije ubile takve nade. Njihov pun finansijski učinak i dalje je nejasan, ali slabija rublja i kamatne stope od 20 posto “donijet će veliki pritisak na maržu” na ionako nestabilnom tržištu”, rekao je Bruno Monteyne, analitičar Bernsteina za FT.
Američka senatorica Elizabeth Warren, oštra kritičarka Wall Streeta, rekla je da neke banke “potkopavaju” sankcije otkupljujući ruske korporativne obveznice i predlažući klijentima da jeftino kupuju državnu imovinu, prenosi Bloomberg. U saopćenju objavljenom kasno u petak, Warren je prozvala “održavatelje tržišta” (market makers) banaka JPMorgan Chase & Co. i Goldman Sachs Group, nakon izvješća Bloomberga da su dvije banke kupovale obezvrijeđene obveznice. Banke rutinski skupljaju dugove jer klijenti to od njih traže ili zato što očekuju da će pronaći spremne kupce. Analitičari JPMorgana objavili su bilješku, piše Bloomberg, u kojoj preporučuju ulagačima da povećaju udjele duga vezanog za Rusiju kako bi iskoristili “postupak povrata” koji proizlazi iz rasprodaje koja je pratila invaziju na Ukrajinu.
Britanski poslovni dnevni list otvara još jedan važan aspekt ovog korporativnog poteza koji nije presedan, 1980-ih godina su se tvrtke povukle iz Republike Južne Afrike pružajući podršku borbi protiv režima aparthejda, odvojenosti bijelaca i crnaca i diskriminacije potonjih. “Mnoge kompanije važu sadašnje reputacijske rizike nastavka poslovanja u Putinovoj Rusiji u odnosu na opasnost od postavljanja presedana koji bi ih mogao natjerati da zaustave prodaju na daleko većem kineskom tržištu ako Peking napadne Tajvan. “Da je ovo Kina, to bi naravno bilo sasvim drugačije”, rekao je viši savjetnik VW-a, koji je prošle sedmice povukao prodaju iz Rusije.
Moskva, očekivano, priprema odgovor korporacijama “pobjeguljama”. Kako prenosi The Wall Street Journal, Rusija bi trebala nacionalizirati poslovanje zapadnih kompanija koje napuštaju zemlju. Ideju nije iznio niko iz vlade nego Andrej Turčak, tajnik Glavnog vijeća stranke Jedinstvena Rusije, Putinove, koju formalno vodi bivši premijer Dmitrij Medvedev. Šta sugeriše da je riječ o pokušaju prijetnje, ali ne s previsoke razine. Kako bi se politika mogla stupnjevati, ako se zaključi da potrebno krenuti u rat s globalnim korporacijama ili odbaciti kao izjava “nisko rangiranog dužnosnika”.
Takav bi potez, nacionalizacija, pomogao spriječiti gubitak radnih mjesta i očuvati sposobnost Rusije da proizvodi robu u zemlji, rekao je Turčak.
“Ovo je ekstremna mjera, ali nećemo tolerisati nož u leđa i branit ćemo svoj narod. Ovo je pravi rat, i to ne samo protiv Rusije u cjelini, već i protiv naših građana. Poduzet ćemo oštre mjere odmazde, djelujući po zakonima ratnog vremena”, piše tajnik Turčak na mrežnoj stranici stranke. Indikativno je da u moru tvrtki koje napuštaju Rusiju izdvojio tri finske, Valio, Paulig i Fazer.
|
|
|
Post by kulinban on Mar 8, 2022 19:33:56 GMT
srbadija to najbolje zna
|
|
|
Post by kulinban on Mar 8, 2022 20:20:54 GMT
McDonald's se povlači iz Rusije zbog rata u UkrajineIako je McDonalds sve do danas bio na listi velikih kompanija koje se još uvijek nisu puvkle sa ruskog tržišta o čemu smo danas već pisali, ipak prema najnovijim informacijama najveći lanac brze prehrane ipak privremeno zatvara svoje poslovnice na teritoriji Rusije.  Zaustavljanje rada lanca brze hrane dolazi usred rata Rusije protiv Ukrajine, za koji je izvršni direktor Chris Kempczinski u poruci elektronskom poštom zaposlenima kazao da je “izazvao neopisive patnje nevinim ljudima”. “Naše vrijednosti znače da ne možemo ignorisati bespotrebnu ljudsku patnju koja se dešava u Ukrajini”, napisao je Kempczinski te dodao: “Naš prioritet broj jedan od početka ove krize bio je, i ostat će, naši ljudi.” McDonald's zapošljava 62.000 ljudi u Rusiji i posluje sa stotinama lokalnih dobavljača, rekao je Kempczinski, napominjući da će zaposlenima i dalje biti isplaćene plate tokom zatvaranja. Dobrotvorne organizacije “Ronald McDonald House” nastavit će svoje aktivnosti u Rusiji, dok njihove ukrajinske kolege također sarađuju “sa lokalnim bolnicama i pružaju humanitarnu pomoć u cijeloj zemlji”. Rat Rusije protiv Ukrajine izazvao je međunarodnu osudu, doveo do finansijskih sankcija Moskvi i podstakao egzodus globalnih kompanija iz Rusije. Zapad je također uveo stroga ograničenja izvoza ključnih tehnologija čija isporuka u Rusiju je sada zabranjena. Napad Rusije na Ukrajinu, koji je počeo 24. februara, izazvao je bijes međunarodne zajednice, a Evropska unija, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanada, Japan i Sjedinjene Američke Države (SAD) Moskvi su uveli ekonomske sankcije. Prema podacima Agencije za izbjeglice UN-a, oko dva miliona ljudi pobjeglo je iz Ukrajine u susjedne zemlje. Podaci UN-a pokazuju da je najmanje 406 civila poginulo, a 801 je ranjen u Ukrajini od početka rata. [/div]
|
|