|
Post by kulinban on Jun 19, 2020 16:12:48 GMT
interaktivna karta izgradnje auto ceste u FBH
|
|
|
Post by kulinban on Jul 3, 2020 20:02:18 GMT
Završen most kod Svilaja: Ništa od puštanja u saobraćaj bez dovršetka ceste u BiH
Most preko rijeke Save kod Svilaja, na hrvatsko-bosanskohercegovačkoj granici, završen je u cijelosti, saopćeno je iz Hrvatskih autocesta (HAC).
Objekt je bez uvjetnih primjedbi prošao tehnički pregled nakon čega slijedi izdavanje uporabne dozvole. Puštanje u promet bit će po dovršetku radova na dijelu trase u Bosni i Hercegovini ali i završetku graničnog prijelaza. Izgradnja ovog važnog međudržavnog infrastrukturnog projekta započela je 2016. godine. Most je zajednička investicija Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Vrijednost izvedenih radova iznosi 171.825.856,15 kuna (oko 44,5 miliona maraka). Temeljem međudržavnog Sporazuma svaka država financira projekt s udjelom od 50 posto: Udio Republike Hrvatske u investiciji iznosi 85.912.928 kuna (11.679.674 eura ), od čega je 57,97 posto sufinancirano bespovratnim sredstvima Europske unije, odnosno Instrumenta za povezivanje Europe (CEF).
Radove na izgradnji mosta izvodila je tvrtka Hering d.d. Građevina ukupne duljine 660 i širine 29 metara, sastoji se od dva zasebna objekta (uzvodni i nizvodni) od kojih svaki ima tri vozna traka. Most se nalazi na koridoru 5c: Budimpešta - Beli Manastir - Osijek - Sarajevo – Ploče, odnosno na autocesti A5, dionici Sredanci - granica BiH.
Most je ujedno i kontaktna točka autocestovne mreže Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Po puštanju u promet, u punoj prometnoj funkciji biti će ukupno 59 km autoceste A5. Također je važno istaknuti da će se značajan dio teretnog prometa s graničnog prijelaza Slavonski Brod - Bosanski Brod, preseliti na granični prijelaz Svilaj, što će rezultirati velikim rasterećenjem prometa na samom graničnom prijelazu kao i prometog opterećenja kroz sam Slavonski Brod. Omogućit će se i funkcionalnost koridora Vc, bolja prometna povezanost RH i BIH kao i integracija u mrežu TEN-T.
|
|
|
Post by kulinban on Jul 11, 2020 18:39:44 GMT
Neum će se krajem iduće godine spojiti s ostatkom BiH
Krajem iduće godine trebao bi biti okončan projekt o kojemu se dugo govorilo, a koji je tek u aktualnom mandatu dobio prijeko potreban vjetar u leđa. Riječ je o strateški važnoj prometnici koja će povezati jedini hercegovački grad na obali – Neum sa Stocem, odnosno unutrašnjosti države.
O koristima jednog ovakvog projekta mogle bi se pisati stranice i stranice teksta, međutim jedno je jasno – jugoistočni dio Hercegovine s Neumom konačno će izaći iz saobraćajne blokade i biti povezan na savremen i efikasan način s ostatkom zemlje.
Strateška važnost
Takvo što uvelike će pridonijeti jačanju turističkih kapaciteta Neuma, međutim dovest će i do privredne revitalizacije neumskog zaleđa te šireg prostora Ravnog, omogućujući lakši dovoz repromaterijala i izvoz u onim granama koje jamče stabilne prihode, poput biljne poljoprivredne proizvodnje.
Saobraćajna infrastruktura tu se, možda više nego igdje drugdje u BiH, i to zbog konfiguracije terena, pokazuje kao presudan faktor za realizaciju drugih projekata, a pogotovo onih koji trebaju voditi učinkovitijem iskorištavanju poljoprivrednih potencijala.
Stanovnici južnog dijela Hercegovine dugo su čekali na ovaj projekt koji će im vrlo skoro omogućiti povezivanje s regionalnim gradskim središtima, poput Čapljine i Mostara, a pritom treba navesti i blizinu nove saobraćajnice koridoru Vc koji se intenzivno gradi na širem području Čapljine.
Za cjelokupan projekt izgradnje ceste Neum – Stolac (Drenovac) bit će utrošeno oko 72 miliona maraka. Uz sve ranije najava u proteklim desetljećima, tek će se, kako stvari stoje, u ovom mandatu ministra Denisa Lasića konačno spojiti Neum i Stolac suvremenom magistralnom cestom.
Očekivani završetak radova je kraj 2021. godine. Sam Lasić naglasio je kako dionica ceste Stolac – Neum predstavlja “žilu kucavicu” za privredni razvoj juga BiH, odnosno Hercegovačko–neretvanske županije.
Realizacijom ovog projekta stvorit će se, kazao je, uslovi za ubrzani razvoj turizma i potencijalnih privrednih djelatnosti, što će direktno podići kvalitetu življenja stanovništva na ovom prostoru.
U kontekstu tehničkih prednosti valja navesti kako je nova saobraćajnica projektirana s elementima trase za brzinu 80 kilometara na sat i kraća je za pet kilometara, čime će se vrijeme putovanja od Neuma do Stoca skratiti za više od 50 posto. Uvidom u stanje na terenu vidljivo je kako su 12. maja otvorene ponude za poddionice Hutovo – Cerovica i Cerovica – Stolovi, ukupne dužine 10 kilometara (LOT 5 i LOT 6). U toku je izbor izvođača radova, dok je predviđeni rok izvođenja 14 mjeseci.
Do sada je urađeno mnogo toga, okončani su radovi na dionici Stari Neum – Kiševo – Broćanac, dužine oko 12 kilometara (LOT 1 i LOT 2), a mehanizacija nezaustavljivo probija saobraćajnicu i u ovom trenutku, i to na objema stranama – neumskoj, primorskoj, kao i stolačkoj.
U toku su radovi na poddionici Prapratnica – Hutovo, dužine oko 2,5 km, uključujući i tunel Žabu, dužine 975 metara. Radovi su započeli u oktobru 2018., a očekivani završetak je oktobar 2020. godine.
Izvođač radova na ovom dijelu je JV Euro-Asfalt Sarajevo i HP Investing Mostar, a vrijednost ugovora je 23,057.197 maraka.
Istovremeno, ugovor za poddionicu Broćanac – Prapratnica, dužine 3 kilometra (LOT 3), potpisan je 30. januara ove godine, a uključuje i radove na raskrižjima Babin Do i Oskrušnica.
Više izvođača
Radovi su nedavno počeli, a izvođač je Strabag AG Austrija. Vrijednost ugovora je 10,309.959 maraka, dok je predviđeni rok izvođenja radova 14 mjeseci.
Kada je riječ o dijelu saobraćajnice sa sjeverne, stolačke strane, u toku je izvođenje radova na poddionici Stolovi – Drenovac, dužine oko osam i pol kilometara (LOT 7).
Radovi su započeli u oktobru 2019., rok izvođenja je 16 mjeseci, tako da se očekuje da će biti gotovi u februaru 2021. godine. Izvođač radova je JV HP Investing Mostar, Euro-Asfalt Sarajevo i Putovi Grude, dok je vrijednost ugovora 17,537.167 maraka.
tuzlanski.ba/infoteka/neum-ce-se-krajem-iduce-godine-spojiti-s-ostatkom-bih/
CESTE FBIH Pogledajte 360 video dijela izgrađene ceste Neum - Stolac: Od Mostara do mora za satMagistralna cesta M-17.3 Stolac - Neum čija je dužina 36 kilometara trebala bi biti u funkciji 2021. godine, čime će jedini bosanskohercegovački grad na moru konačno biti povezan s ostatkom zemlje kvalitetnom magistralnom cestom. Javno preduzeće Ceste FBiH objavilo je 360 video snimak izgrađenih dijelova ceste i to dionice Stari Neum - Babin Do dužine 5,3 km, Babin Do – Oštrovac dužine 1,7 km i tunel Oštrovac dužine 190m, te Oštrovac – Broćanac (5,075 km). Podsjećamo, u okviru Projekta izgradnje magistralne ceste M-17.3 Neum Stolac, tunel Žaba (Hutovo) dužine 970 metara probijen je 17. jula prošle godine, a prvobitna očekivanja su bila da će kompletni radovi biti završeni u maju ove godine. Kako smo ranije objavili, prema riječima inžinjera Sandra Salihovića, direktora gradilišta tunela Žaba, tunel bi u najboljem slučaju mogao biti otvoren u septembru. Inače, tunel Žaba omogućava da se od Mostara do Neuma, bez prelaska granica, dođe za oko jedan sat. www.klix.ba/biznis/pogledajte-360-video-dijela-izgradjene-ceste-neum-stolac-od-mostara-do-mora-za-sat/200711085?utm_medium=Status&utm_source=Facebook&utm_content=200711085&utm_campaign=Klix.ba+Facebook+status
|
|
|
Post by kulinban on Jul 16, 2020 19:01:07 GMT
Kreće izgradnja posljednje dionice ceste do Neuma 0
U sjedištu JP Ceste Federacije BiH danas je potpisan ugovor za izgradnju posljednje dionice ceste do jedinog bh. grada na moru. Riječ je o ugovoru za izgradnju ceste Neum – Stolac, odnosno dionica Hutovo – Cerovica (LOT 5) i Cerovica – Stolovi (LOT 6). Izvođač radova je konzorcij kompanija Hering d.d. Široki Brijeg i Cestar d.o.o. Split. Vrijednost ugovora je 17.741.636 KM bez PDV-a a rok izvođenja je 14 mjeseci.
Dionica Hutovo – Cerovica – Stolovi je posljednja dionica kojim će se kompletirati izgradnja ceste Neum – Stolac koja je dio Programa modernizacije cesta u FBiH.
Za cjelokupan projekat izgradnje ceste Neum – Stolac će biti utrošena 72 miliona KM. Očekivani završetak svih radova na ovoj dionici je kraj 2021. godine.
Osim toga, danas je potpisan i ugovor za izgradnju Južne obilaznice Mostara, dionica Miljkovići – Rodoč – veza na M-17, poddionica Miljkovići (rotor Varda) – ulaz u tunel Novi, vijadukt “Marijanovića Draga”.
Izvođač radova je konzorcij kompanija Hering d.d. Široki Brijeg i KTM Brina d.o.o. Posušje. Vrijednost ugovora je 7.625.528 KM bez PDV-a a rok izvođenja je 18 mjeseci.
Ugovore su, u prisustvu Federalnog ministra prometa i komunikacija, Denisa Lasića, potpisali v.d. direktora JP Ceste Federacije BiH, Ljubo Pravdić i predstavnici izvođača.
|
|
|
Post by kulinban on Jul 27, 2020 13:52:25 GMT
GRADI SE 40 KILOMETARA 18 Pogledajte kako iz drona izgledaju sva gradilišta na Koridoru 5C
Preduzeće Autoceste Federacije Bosne i Hercegovine objavilo je video u kojem su na jednom mjestu obuhvaćena sva gradilištva na Koridoru 5C u većem bh. entitetu. Riječ je o ukupno 40 kilometara autoceste u izgradnji, a dijelovi će biti otvoreni već krajem ove godine, kao što je Zenička zaobilaznica na Dan državnosti. Za druge dionice bit će potrebno najmanje jedna do dvije godine.
Prva snimljena dionica je Vranduk - Ponirak koja će biti dugačka 5,3 kilometra, a koja košta 49 miliona eura, a odmah na nju se nadovezuje tunel "Zenica" dužine 2,6 kilometara koji košta oko 69 miliona eura. Od tunela Zenica do Donje Gračanice proteže se treća dionica u izgradnji, a dugačka je 3,9 kilometara i vrijedna oko 69 miliona eura.
Od Donje Gračanice do lokacije Klopče nalazi se istoimena dionica dužine 5,78 kilometara koju čini jedan od najimpresivnijih vijadukata u državi. Ova dionica košta oko 96 miliona eura. Peta dionica dugačka 2,23 km je Drivuša - Klopče i u potpunosti je završena.
Navedene dionice su dio Zeničke zaobilaznice, a šesto gradilište je malo južnije i nalazi se na kapiji Hercegovine. Riječ je o tunelu "Ivan" koji će biti dugačak dva kilometra i koji će koštati oko 61 milion eura. Rok izgradnje ističe sredinom 2022., a korištenje tunela imat će smisla sa izgrađenom dionicaom Tarčin - Ivan, s tim da gradnja nije počela.
Juš južnije je dionica Buna - Počitelj dugačka 7,2 kilometra, a karakteriše je relativna ravnica i krš, za razliku od prethodno navedenih dijelova autoputa koji su sačinjeni od mnoštva tunela i vijadukata. Ova hercegovačka autocesta košta oko 32 miliona eura. Za funkcionalnost dionice potreban je most Počitelj čija gradnja još nije počela.
S druge strane Neretve nalazi se dionica Počitelj - Zvirovići dugačka nešto više od 11 kilometara. Gradi se na sličnom, ali nešto komplikovanijem zemljištu kao prethodno navedena dionica i ona košta oko 105 miliona eura. Potpuna izgradnja ovog dijela autoputa planirana je sredinom 2022. godine, a za njenu punu upotrebu također je potreban most Počitelj.
|
|
|
Post by kulinban on Aug 7, 2020 9:03:14 GMT
|
|
|
Post by kulinban on Sept 24, 2020 5:50:50 GMT
|
|
|
Post by kulinban on Nov 26, 2020 13:42:14 GMT
Izgrađeno 11 kilometara autoceste na Zeničkoj obilaznici
JP Autoceste FBiH uspješno je završilo radove na izgradnji Zeničke zaobilaznice, jedne od najzahtjevnijih dionica na Koridoru 5C, saopšteno je danas iz ovog javnog preduzeća.
Ovaj dio autoceste na Koridoru 5C, nazvan Zenička obilaznica, sastoji se od tri poddionice, Drivuša – Klopče, Klopče – Donja Gračanica i dio poddionice Donja Gračanica – Tunel Zenica.
Izgradnjom Zeničke obilaznice povezani su Zenica sjever i Zenica jug na autoputu.
Ukupna investicijska vrijednost radova je iznosila 225 miliona eura, a sredstva su osigurana putem međunarodnih financijskih institucija (KFAED, EBRD, OPEC) kao i bespovratnim sredstvima Evropske unije koja su osigurana u okviru Agende za povezivanje preko Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (WBIF).
Radove na izgradnji poddionica u sklopu Zeničke obilaznice izvodile su ugledne domaće i strane kompanije.
Na poddionici Drivuša – Klopče radove je izvodila domaća kompanija Hering d.d. Široki Brijeg, poddionicu Klopče – Donja Gračanica gradio je konzorcij kompanija koji čine Euroasfalt d.d. Sarajevo i Strabag Austria, dok je radove na poddionici Donja Gračanica – Tunel Zenica izvodila turska firma Cengiz insaat Sanayi ve Ticaret A.S.
Ovdje treba spomenuti kako je u protekloj godini na dionici radilo nekoliko stotina radnika, a radovi nisu prekidani ni za vrijema visokih temperatura koje su vladale preko ljeta kao ni za vrijeme pandemije koronavirusa.
Ono što je zajedničko za sve poddionice koje su u sastavu Zeničke obilaznice su brojni problemi i izazovi koji su u najvećoj mjeri uzrokovani izuzetno lošom geološko-morfološkom konfiguracijom i zahtjevan teren sa visokom složenosti poslova koji je iziskivao gradnju velikog broj objekata na autocesti.
Na poddionicama je izgrađeno 13 objekata, što znači da se 48% novootvorene dionice nalazi pod objektima. O kompleksnosti izgradnje ovih poddionica najbolje govore podaci da je na iste ugrađeno preko 340.000 m3 betona i 37 milijuna tona armature.
Najzahtjevniji objekti za izvođače radova na poddionici Drivuša – Klopče bili su most Drivuša i vijadukt Perin Han, a zahtjevan posao uz izgradnju same poddionice je bio i izmještanje regionalnog plinovoda Sarajevo – Zenica.
Na poddionici Klopče – Donja Gračanica poseban izazov je bio gradnja vijadukta Babina Rijeka, čija najviša visina između vijadukta i terena iznosi 120 metara, što ga čini najvišim izgrađenim vijaduktom na Koridoru Vc. Od ostalih objekata na poddionici se izdvajaju tuneli Ričice i Pečuj i vijadukt Pehare.
Na poddionici Donja Gračanica – Tunel Zenica od objekata se ističu vijadukt Donja Gračanica i tunel Hum, a prvi put se gradilo prema ugovoru “design and build” (projektiraj i izgradi – žuti FIDIC). Radovi na ovoj poddionici su završeni pola godine prije predviđenih rokova.
U skladu sa sporazumoma JP Autoceste FBiH i grada Zenice privode se kraju i radovi na sanaciji lokalnih prometnica koje su korištene tijekom građenja Zeničke obilaznice. Izgradnjom lokalne ceste u dužini od četiri kilometra i mosta preko rijeke Bosne bit će ostvarena veza grada Zenice s magistralnom cestom M17 i izlazak na autoput.
Osim puštanja završetka radova Zeničke obilaznice, u ovoj se regiji trenutno provode i aktivnosti na izgradnji poddionica Vranduk – Ponirak i Ponirak – Vraca, a prošle semdice u sjedištu JP Autoceste FBiH u Mostaru potpisan je i Ugovor za izgradnju dionice Popikuše – Nemila, čime se aktivna gradilišta pomiču dalje, prema sjeveru Bosne i Hercegovine.
|
|
|
Post by kulinban on Dec 19, 2020 18:45:23 GMT
Stolac sve bliže Neumu: Do kraja 2021. godine savremenom saobraćajnicom na more Trenutno se gradi posljednja dionica između Stolova i Hutova od 10 kilometara, a radovi na dionici od Drenovca do Stolova su u završnoj fazi, postavljaju se rubnici, navlači tampon i uskoro bi trebalo početi asfaltiranje. Dosad izgrađeni dio sa tunelom Žaba, kojim smo provezli donosi posve drugačije iskustvo od dosadašnjih cesta koje su unutrašnjost Hercegovine povezivali s Neumom. Nastavak izgradnje ceste Stolac - Neum počeo je u martu 2018., a početkom iduće godine trebalo bi biti završeno 26, od ukupno 36 kilometara. Ostatak od 10 kilometara trebao bi biti završen do kraja 2021. godine. Smatra se da će ova moderna saobraćajnica otvoriti novu perspektivu razvoja ne samo Neuma, već i cijelog neumskog zaleđa, kao i Stoca, gradića koji ima izvanredan, ali nedovoljno iskorišten turistički potencijal. Stolac ovako postaju u pravom smislu tranzitni grad. Izgradnja magistralne ceste Neum - Stolac dio je programa izgradnje i modernizacije magistralnih cesta u FBiH vrijednog 173 miliona eura kojeg kreditnim sredstvima financiraju Svjetska banka, Evropska investicijska banka i Evropska banka za obnovu i razvoj.
prikaz na karti
|
|
|
Post by kulinban on May 31, 2021 6:01:40 GMT
Radovi u punom jeku: Novom cestom građani BiH brže i lakše do mora
Novi put koji se gradi od Stoca prema Neumu omogućit će građanima BiH brži i sigurniji odlazak na more te ukloniti brojne barijere koje su postojale između jedinog bh. grada na moru sa ostatkom naše zemlje. Stočanima će konačno biti ostvaren dugogodišnji san da im je more na dohvat ruke, a ostatku građana zemlje omogućit će sigurnu vožnju bez zastoja i čekanja na graničnim prijelazima. Izgradnja nove saobraćajnice vrijedna 72 miliona KM smatra se jednim od najznačajnijih infrastrukturnih projekata koji će cijelu zemlju otvoriti prema Neumu. Radovi na izgradnji magistralne ceste M-17.3 Neum - Stolac, dužine 36,5 km, kako su nam kazali, izvode se u skladu sa planiranom dinamikom, a okončanje radova očekuje se početkom naredne godine. Izgradnjom ove moderne prometnice riješit će se problem cestovne povezanosti obale Jadranskog mora i područja Neuma sa ostatkom HNK, a time i cijele BiH, te pozitivno utjecati na konkurentnost privrede Stoca i Neuma. 
|
|
|
Post by kulinban on Jun 14, 2021 5:41:33 GMT
|
|
|
Post by kulinban on Jul 8, 2021 11:11:20 GMT
|
|
|
Post by kulinban on Aug 3, 2021 9:00:14 GMT
Još samo 10 kilometara
Brojni državljani BiH koji ovih dana hrle u naš jedini grad na moru odlučuju se putovati cestom Stolac – Neum, koja postaje sve impresivnija. Procjenjuje se da će se, nakon okončanja izgradnje ove moderne, brze ceste, iz Stoca do Neuma moći doći za 20 minuta. Zapravo, sve dionice su spojene, izuzev posljednje Hutovo – Cerovica – Stolovi, na kojoj danonoćno bruje strojevi i gdje se smjenjuju radnici kako bi i tih posljednjih 10 kilometara bilo završeno u zadanom roku i kako bi početkom sljedeće godine bio označen kraj izgradnje ove dugoočekivane ceste. Tako se od Mostara do Neuma, novom cestom, može doći za nešto više od sat, a ni tih 10 kilometara, koliko se vozite najvećim dijelom starom cestom, a drugim makadamom, ne čine se tako strašni kao što je to bio slučaj s famoznom Svitavom. Neumski načelnik Dragan Jurković ističe da ova prometnica svaki dan dobiva neke nove obrise. Trenutno se, kao što je poznato, radi dio od Hutova do Neuma u svom punom profilu i, eto, još je samo ostalo 10 kilometara da se Neum otvori prema unutrašnjosti BiH. Svjedoci smo da je i svakog vikenda prije sezone puno gostiju dolazilo iz unutrašnjosti BiH u Neum, a pogotovo sada se ta cesta obilato koristi. Upravo je to pravi pokazatelj koliko će nam svima značiti ta cesta, kaže Jurković za Avaz. Iz Javnog poduzeća “Ceste Federacije BiH” su kazali da će uskoro podnijeti prijedlog za eksproprijaciju dijela koji se odnosi na tzv. stolačku obilaznicu. Budući da je odluka Općinskog vijeća Stolac ovih dana postala pravomoćna, sada nema nikakvih zapreka za podnošenje zahtjeva za eksproprijaciju, rekli su iz “Cesta FBiH”. Podsjetimo, riječ je o obilaznici u dužini od 1,3 kilometra, koja će se protezati kroz industrijsku zonu grada na Bregavi, a za koju su stolačke vlasti već dale urbanističku suglasnost. Ukupan projekt izgradnje ove ceste iznosi 72 milijuna KM. 
|
|
|
Post by kulinban on Aug 19, 2021 21:00:10 GMT
U Autocestama FBiH na kilometar autoputa pet zaposlenih, u Evropi samo dvaNajviša neto plaća isplaćena u Autocestama FBiH lani je bila ona tadašnjeg direktora Adnana Terzića u iznosu od 5.419 KM, a najniža u iznosu od 996 KM. U ovome preduzeću nesrazmjeran je broj zaposlenih - 465, u odnosu na skromnih 91 kilometar autoceste. "Odnos ukupnog broja zaposlenih i izgrađene i puštene u promet autoceste iznosi 5,1 zaposlenih po kilometru autoceste, dok prosjek evropskih operatora autocesta iznosi 2,2 zaposlena po kilometru autoceste”, konstatuje se u Izvještaju o finansijskoj reviziji za Autoceste FBiH, koji je sačinio Ured za reviziju institucija u FBiH. Zaposlili blagajnike a dionicu nisu otvorili Kako su naveli u izvještaju, na dosadašnjoj izgrađenoj dionici autoputa postoji 12 naplatnih mjesta, sa 35 ulaznih traka i 36 izlaznih. Na naplatnom mjestu Zenica sjever, koje sa 31. 12. 2020. nije bilo otvoreno, predviđeno je osam blagajnika i četiri vođe smjene. Budući da dionica tada nije bila otvorena, nakon provedenog konkursa blagajnici su raspoređeni na naplatnim mjestima Zenica jug i Lašva. "Ističemo da je za 91 kilometar autoceste sa 31. 12. 2020. zaposleno 120 blagajnika i 40 vođa smjene. Prosječan mjesečni trošak po blagajniku iznosi 1.250 KM neto (1.800 KM bruto). Za vođe smjene prosječan mjesečni trošak iznosi 1.600 neto (2.400 bruto). Ukupni trošak za 2020. godinu za 160 zaposlenih na blagajnama autoputa iznosio je 2.568.000 KM neto (3.744.000 KM bruto). Ističemo činjenicu da je sistematizacijom predviđeno ukupno 250 radnih mjesta blagajnika i vođa smjene, a već je popunjeno 160 (dok dužina cijelog koridora V-c iznosi 273 km)", naglasili su federalni revizori. Prijem u radni odnos mimo zakona Konstatirali su da u ovome javnom preduzeću nisu vršili analizu opravdanosti zapošljavanja blagajnika radi naplate cestarine, niti analizu troška, odnosno koristi uvođenja elektronskog sistema naplate radi smanjivanja rastućih troškova poslovanja. Također, prijem u radni odnos nije vršen u skladu sa Zakonom o radu, koji nalaže obavezno provođenje procedure javnog oglašavanja, te su u Autocestama tokom 2020. godine primjenjivali izuzeća shodno Uredbi o postupku prijema u radni odnos u javnom sektoru u FBiH. www.klix.ba/vijesti/bih/u-autocestama-fbih-na-kilometar-autoputa-pet-zaposlenih-u-evropi-samo-dva/210819026?utm_medium=Status&utm_source=Facebook&utm_content=210819026&utm_campaign=Klix.ba+Facebook+status
|
|
|
Post by kulinban on Sept 30, 2021 17:00:36 GMT
Provozali smo se novim autoputem dužine 10,7 kilometara od Odžaka do SvilajaBosna i Hercegovina će danas napokon dobiti nove kilometre autoputa, koji će biti pušteni u funkciju nakon otvaranja Međunarodnog graničnog prijelaza Svilaj. Fotoreporter portala Klix.ba danas se provozao novom cestom dužine 10,7 kilometara od Odžaka do Svilaja. Putarina se ne plaća jer se čeka odluka Vlade FBiH na jučerašnji zahtjev JP Autoceste da se plaćanje cestarine odgodi do 1. decembra ove godine. Ovih skoro 11 kilometara autoceste na Koridoru 5C izgrađeno je još 2017. godine, a do sada nije bilo moguće pustiti ih u promet s obzirom na to da tada nije postojao most koji bi povezao BiH s Hrvatskom. Dionica na sjeveru BiH finansirana je sredstvima EBRD-a (40 miliona eura), EIB-a (11,8 miliona eura) i bespovratnih sredstava EU (17,4 miliona eura) osiguranih u okviru Agende za povezivanje preko Investicijskog okvira za Zapadni Balkan. Carinska služba UIO i službenici Granične policije BiH od jutros su na GP Svilaj, ali putnici će moći prelaziti tek nakon što se most na rijeci Savi i zvanično otvori presijecanjem vrpce, što je predviđeno za sutra u 14 sati. www.klix.ba/biznis/provozali-smo-se-novim-autoputem-duzine-10-7-kilometara-od-odzaka-do-svilaja/210930069?utm_medium=Status&utm_source=Facebook&utm_content=210930069&utm_campaign=Klix.ba+Facebook+status
|
|