|
Post by kulinban on Jun 14, 2021 16:39:04 GMT
www.biznisinfo.ba/ovo-su-najvece-kompanije-na-svijetu-u-2021/Vrijednost sto najvećih svjetskih kompanija 31. marta 2021. procjenjuje se na rekordnih 31,7 triliona dolara, što je 48 posto više u odnosu na prošlu godinu. Poređenja radi, kombinovani BDP SAD-a i Kine iznosio je 2020. godine 35,7 triliona dolara, prenosi portal Bankar.me. Kako se vidi, najvrijednij svjetska kompanija je Apple, a slijedi saudijski naftni div Saudi Aramco  U grafici su korišteni podaci PwC za prikazivanje najvećih svjetskih kompanija tržišnom kapitalizacijom, kao i zemalja i sektora iz kojih dolaze. PwC je rangirao najveće kompanije koje su izlistane na berzi. Takođe je važno napomenuti da se klasifikacija sektora temelji na mjerilu FTSE Russell Industry Classification Benchmark, a lokacija kompanije je ona gdje se nalazi njeno sjedište. Na grafici koju donosi VisualCapitalist link to izgleda ovako: 
|
|
|
Post by kulinban on Jul 11, 2021 17:21:26 GMT
Koliko su "teški" tehnološki giganti?
Nije tajna da je vrijednost tehnoloških giganata na tržištu eksplodirala u posljednjih nekoliko godina, ali je svakako teško shvatiti obim i veličinu tih promjena. Kroz probijanja na tržištu, pametnu diverzifikaciju sredstava i transformaciju proizvoda u servise, Apple,Amazon i Google su premašili tržišnu kapitalizaciju od 1,5 biliona dolara. Kako bi bolje razumjeli ove brojke, Mekkiper je uporedio tržišnu kapitalizaciju ovih tehnoloških giganata i BDP nekoliko zemalja.Facebook AppleDa je država, Apple bi se najverovatnije nalazio u G7. Tržišna kapitalizacija, veća od 2,1 biliona dolara, Applea je veća od BDP-a 96 posto zemalja u svijetu. Samo 7 država ima veći BDP od vrednosti Applea. MicrosoftSa tržišnom vrijednošću od 1,9 biliona, Microsoft bi se, u slučaju da je zemlja, nalazio na 10. mjestu, ispred Brazila, Kanade, Rusije i Južne Koreje. Facebook Facebook sa svojom vrijednošću od 939 milijardi dolara, izmiče ekonomijama Holandije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Turske…  Amazon Iako se veći dio ekonomije prestravio pandemije korona virusa, Amazon je uspio da izvuče najviše benefita za sebe. Sa online prodajom čija je potražnja drastično skočila, tržišna vrijednost Amazona se popela na 1,7 biliona dolara, što ga čini većim od 92 posto ekonomija u svijetu. 
|
|
|
Post by kulinban on Aug 29, 2021 17:45:07 GMT
Nisu vjerovali u njega, sad se kaju. Od globalnog diva napravio još većeg giganta
Prošla je čitava decenija otkako je Tim Cook postao izvršni direktor (CEO) jedne od najmoćnijih tehnoloških kompanija današnjice, a to je Apple. Premda je 2020. bila krizna i za proizvođača iPhonea, zbog kasnih isporuka iz Kine i prekida u radu, kompanija je ipak uspjela da ostvari zavidne rezultate u proteklom periodu.
Cook je u Appleu duže od 20 godina, a ovog novembra slavi 61. rođendan. Možda je još rano za odlazak u penziju, ali Cook, po svemu sudeći, ne namjerava da bude na glavnoj poziciji još jednu deceniju, piše Telegraf biznis.
Dionice Applea su skočile nevjerovatnih 1.022 procenta od avgusta 2011, kada je Cook postao CEO kompanije. Takođe, od tada je Apple dostigao tržišnu vrijednost veću od 2 biliona dolara, zbog ogromne potražnje za iPhoneom, ali i iPadom, Apple Watchom.
Pod vođstvom Cooka, tehnološki div je lansirao i nove proizvode kao što je Apple Watch i utrostručio je svoju zaradu.
Treba reći i da izvanredni dobici dolaze nakon što su investitori u početku bili skeptični prema Cookovoj liderskoj ulozi u Appleu. Dionice su u početku pale, odmah nakon što je Amerikanac najavio da će zameniti Stevea Jobsa na mjestu izvršnog direktora.
Ali dionice su se vremenom oporavile: sa 13,34 dolara od momenta kada je Cook preuzeo tron, na 149,71 dolar koliko otprilike sada vrijede.
Očekivanja su bila nevjerovatno velika kada je reč o Cooku, prije svega, zbog toga što je zamijenio genijalnog Jobsa – ali, uspio je da ih opravda, pa i više od toga.
Kada je Cook postao CEO, Apple je vrjedio “samo” 349 milijardi dolara, a danas vredi 2,45 biliona dolara.
Pomenuti proizvodi pomogli su da se prihodi Applea maltene utrostruče, na 274 milijarde dolara u fiskalnoj 2020, sa 108 milijardi dolara iz davne 2011. godine.
Kompanija ide u korak sa tim da ostvari više od 300 milijardi dolara prihoda u svojoj fiskalnoj 2021, koja se završava u septembru.
|
|
|
Post by kulinban on Aug 26, 2022 9:46:38 GMT
|
|