|
Post by kulinban on May 16, 2021 18:01:20 GMT
Ko ima najviše benzinskih pumpi u FBiH?
Objavljeno: 20.07.2019
U Federaciji Bosne i Hercegovine su registrovane 684 benzinske pumpne stanice, koje su uključene u sistem nadzora i kontrole prometa naftnih derivata. Broj benzinskih pumpi je u stalnom porastu, a samo u posljednje tri i po godine na putevima većeg bh. entiteta niklo ih je 60.
Najviše benzinskih stanica ima Energopetrol 54, a raspoređene su širom Federacije BiH. U odnosu na protekli period broj pumpi pod ovim brendom smanjen je za tri. Holdina, firma-kćerka hrvatske INA-e, ima 49 benzinskih stanica i njihov broj povećao se za posljednjih tri i po godine za 10. Budući da je pod INA-inom kontrolom Energopetrol, hrvatska energetska kompanija tako je i najzastupljenija u maloprodaji naftnih derivata.
Kompanija koja u posljednje vrijeme ima najveći rast, tešanjska HIFA grupacija, pretekla je Holdinu po broju stanica. HIFA pod svojim brendovima HIFA Petrol i HIFA OIL ima ukupno 52 stanice širom Federacije BiH. Prije tri i po godine bilo je ih 29.
U uzletu je i kompanija TI Oil Bila koja ima 40 benzinskih stanica, od čega najviše u Srednjebosanskom kantonu i Hercegovini.
Podružnica slovenskog Petrola – Petrol BH Oil Company – posjeduje 31 benzinsku stanicu i takođe je prisutna u značajnom dijelu FBiH. Bitan igrač je i G-Petrol, koji je svojevremeno preuzeo OMV-ove objekte i ima 21 pumpnu stanicu, od čega pet u Sarajevu.
Kompanija Čavkunović, koja je orijentisana na područje Unsko-sanskog kantona, ima 12 benzinskih stanica, a Nestro Petrol, koji je prije nekoliko godina ostvario prodor na tržište Federaciji BiH, posjeduje 10 stanica, ali je u posljednje vrijeme zaustavio širenje. Kompanija Belamionix ima 9 stanica, od kojih se većina nalazi u Tuzlanskom kantonu.
Ostali subjekti u maloprodaji naftnih derivata su uglavnom lokalni igrači, koji imaju po četiri-pet pumpnih stanica, a takođe veliki je broj i onih koji imaju po dvije stanice ili samo jednu.
|
|
|
Post by kulinban on May 17, 2021 7:15:57 GMT
spisak benzinskih pumpi u FBH
|
|
|
Post by kulinban on Jun 22, 2021 14:01:50 GMT
|
|
|
Post by kulinban on Sept 1, 2021 18:44:53 GMT
U prvom polugodištu uvezene 520.663 tone naftnih derivata, ko najviše uvozi - Akta.ba31.08.2021. U prvom polugodištu ove godine na područje Federacije BiH, prema dostavljenim podacima 11 uvoznika naftnih derivata, uvezene su 520.663 tone naftnih derivata, što je za 5,76 posto više u odnosu na isti period 2020. kada je uvezeno 492.313 tona naftnih derivata, podaci su Federalnog ministarstva trgovine. Najviše naftnih derivata je uvezeno iz Hrvatske, Srbije i Italije i to oko 93 posto cjelokupnog uvoza. Najveći uvoznici naftnih derivata su: Holdina Sarajevo, G-Petrol Sarajevo, Petrol BH Oil Comp Sarajevo i Hifa–Oil Tešanj i učestvuju sa oko 96 posto u ukupnom uvozu naftnih derivata na području Federacije BiH.  Iz Ministarstva trgovine su za Fenu naveli da se trenutne cijene premium bezolovnog benzina 95, BAS EN 228 – BMB 95, u Federaciji kreću od 2,06 do 2,36 KM, a dizel BAS EN 590 od 2,01 do 2,26 KM po litru. "Trenutno je zaprimljeno 17 obavijesti o promjeni cijena i marži i one se odnose na sniženje cijene dizela u iznosu od 0,05 KM/litru", naveli su iz Federalnog ministarstva trgovine. Podsjetili su da je Vlada Federacije BiH na prijedlog tog ministarstva donijela Odluku o propisivanju mjera neposredne kontrole cijena utvrđivanjem maksimalne visine marži za naftne derivate kojom je privrednim društvima koja obavljaju trgovinu na veliko naftnim derivatima propisana maksimalna visina marži u apsolutnom iznosu od 0,06 KM/litru derivata, a privrednim društvima koja obavljaju djelatnost trgovine na malo naftnim derivatima propisana je maksimalna visina marži u apsolutnom iznosu od 0,25 KM/litru derivata. Ta odluka je na snazi i primjenjuje se od 3. aprila ove godine. "Prema dostupnim informacijama vezano za primjenu Odluke o utvrđivanju maksimalne visine marži za pojedine životne namirnice i druge proizvode i Odluke o propisivanju mjera neposredne kontrole cijena utvrđivanjem maksimalne visine marži za naftne derivate u periodu od aprila do juna ove godine, federalni i kantonalni tržišni inspektori su izvršili ukupno 557 inspekcijska nadzora, od kojih su u 153 nadzora utvrđene nepravilnosti u primjeni tih odluka, te izdati prekršajni nalozi u iznosu od 138.750 KM", naveli su iz ovog ministarstva. Federalni tržišni inspektorat Federalne uprave za inspekcijske poslove je u periodu juli – august ove godine izvršio 111 inspekcijskih nadzora, a prema raspoloživim podacima iz četiri kantona (Hercegovačko-neretvanski, Zeničko-dobojski, Zapadnohercegovački, Srednjobosanski) u njima je obavljeno 140 inspekcijskih nadzora vezano za primjenu tih odluka. Iz Federalnog ministarstva trgovine dodaju da se informacije o cijenama naftnih derivata u FBiH mogu saznati i preko njihove aplikacije FMT FBiH oil info, gdje su cijene derivata poredane od najnižih do najviših.
|
|
|
Post by kulinban on Mar 29, 2022 8:50:25 GMT
|
|
|
Post by kulinban on Mar 29, 2022 8:50:51 GMT
|
|
|
Post by kulinban on Mar 29, 2022 8:51:22 GMT
U cijeloj EU najmanje litara benzina od plaće mogu kupiti - Hrvati!
S prosječnom cijenom litre benzina od 1,7 eura, Hrvatska je na ovotjednoj globalnoj ljestvici portala Globalpetrolprices.com zauzela 142. mjesto, što znači da je jedna od 25 zemalja s najskupljim benzinom na svijetu. Kada se cijene benzina iz izvješća portala stave u odnos s prosječnim plaćama u EU, naši građani imaju najslabiju kupovnu moć u Uniji barem kada je o tom gorivu riječ.
Najjeftiniji benzin, prema istome izvoru, 4. listopada ove godine kada je portal usporedio cijene u 168 zemalja, plaćali su građani Venezuele, 34 centa za litru i Irana (52 centa), prosječna globalna cijena tog naftnog derivata iznosila je euro i tri centa, a najskuplje su ga plaćali u Hong Kongu, 2,2 eura.
|
|
|
Post by kulinban on Mar 29, 2022 8:56:26 GMT
Znate li koliko država uzima od svakog litra goriva koje plaćate? 17. Februar 2022 Cijena u BiH svakodnevno divljaju i nanose ogromnu štetu privredi i građanima, a država koja može i mora smanjiti svoje namete, ne čini ništa. Navedimo samo primjer cijena goriva- u martu prošle godine cijena litra dizela se u BiH kretala oko 2 KM, dok je danas prešla iznos od 2,50 KM, zavisno o kojoj benzinskoj pumpi je riječ. Razlog rasta cijena goriva, ne samo kod nas, već i cijelom svijetu, je rast cijena nafte na svjetskim tržištima, osmu sedmicu zaredom, što je posljedica napetosti između SAD-a i Rusije u vezi Ukrajine i procjena o rastu potražnje u ovoj godini na rekordne nivoe. Zbog te činjenice vlade većine zemalja su već intervernisale, najčešće smanjenjem nameta koji se plaćaju u cijeni goriva, ali i paketom mjera kako bi se ublažio rast cijena ostalih proizvoda i pomoglo ugroženim građanima. Posljednji primjer je susjedna Hrvatska koja je juče donijela 637,6 miliona eura vrijedan paket mjera za ublažavanje rasta cijena energenata. Jer svima je jasno da kad raste gorivo, raste i sve ostalo. Svima, osim vlastima u BiH. Ovdje nema ni mjera, čak ni ni najava da se o njima razmišlja. Zašto donosioci odluka ne preduzimaju ništa pitali smo i ekonomisu Slavišu Rakovića. "Kod nas poreska politika jednosmjeran proces koji vodi u veće poreze. Ogroman dio cijene goriva čine porezi i akcize, a država nema prostora da privremeno reaguje. To važi i za ostale artikle", kaže za BUKU Raković i dodaje "Sve u svemu naši političari smatraju da je stanovništvo bolje prilagodljivo od države i da se lakše odlučuje na štednju i odricanja". A ništa nije tako opterećeno nametima države, različitim porezima i akcizama, kao gorivo. Ako kao primjer uzmemo da je da je maloprodajna cijena motornog benzina u BiH po litri 2,00 KM, od tog iznosa državi ide 1,09 KM- akciza 0,40 KM, putarina za održavanje puteva 0,15 KM, putarina za izgradnju autoputeva 0,25 KM i PDV 0,29 KM. Ostatak je nabavna cijena i marža. U slučaju benzina, na koji se plaća akciza 0,40 KM po litri, preko 50 posto cijene koju platimo određeno je državnim nametom, dok je u slučaju dizela, gdje je akciza 0,30 KM po litri, državni namet nešto ispod 50 posto cijene koju platimo, pa ako ulijemo u rezervoar goriva u iznosu od 50 KM, u prosjeku oko 24 KM iznose nameti, a 26 KM plaćamo cijenu goriva. Navedimo samo da je od 2018-2020. godine u Bosni i Hercegovini prikupljeno oko 1,5 milijardi maraka prihoda od akciza na naftu i naftne derivate i oko 1,8 milijardi maraka prihoda od putarina. Naravno, ova milionska sredstva ne troše se namjenski, o čemu najbolje svjedoči naša putna infrastruktura. Ali to je već neka druga tema.
|
|
|
Post by kulinban on Mar 29, 2022 8:56:52 GMT
Ruski NIS jedini proizvodi, uvozi i prerađuje sirovu naftu
NIS, nekadašnji državni gigant, koji je danas u većinskom ruskom vlasništvu, ima monopol u proizvodnji, uvozu i rafinerijskoj preradi sirove nafte u Srbiji.
Ova kompanija poseduje naftna i gasna nalazišta, Rafineriju nafte Pančevo i skladišta. Takođe je vlasnik najveće mreže benzinskih pumpi.
Udeo ruskog Gaspromnjefta u NIS-u je 56,15 odsto, a države Srbije 29,87 odsto. Ostatak pripada građanima, zaposlenima, bivšim zaposlenima i drugim manjinskim akcionarima. U Srbiji je u 2020. godini proizvedeno 26,10 odsto od ukupne potrošnje sirove nafte, dok je uvezeno 73,90 odsto. Od uvezene sirove nafte je 2/3 bilo iz Iraka, odnosno 62 odsto, zatim iz Rusije 33 posto i iz Kazahstana 5 procenata.
To su podaci Agencije za energetiku Srbije iz izveštaja za 2020. godinu.
Transport nafte većim delom se obavlja naftovodom koji počinje u jadranskoj luci Omišalj u Hrvatskoj. U Srbiju ulazi u Bačkom Novom Selu na reci Dunav i preko Novog Sada se nastavlja do rafinerije u Pančevu. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je nedavno izjavio da država drži sve pod kontrolom, ali da se moli bogu da prestane rat u Ukrajini jer će "svakoga dana biti sve teže".
On je 8. marta izjavio za B 92 da je NIS već u potrazi za uvozom nafte iz trećih zemalja, ali da nema kuda da ih dobije jer ne "mogu nafta ni gas da s neba padnu".
|
|
|
Post by kulinban on Apr 20, 2022 7:16:01 GMT
Naftni putevi BiH: Dobijamo je iz Rusije, ali sve prerađujemo u zemljama regije
U protekla dva mjeseca cijene goriva u Bosni i Hercegovini dosegle su svoje historijske maksimume, prelazeći na nekim pumpama i iznos od 3,50 KM/l za dizel. Trenutno se cijene dizela kreću između 3,01 KM/l do 3,26 KM/l.
Visoke cijene goriva u proteklim mjesecima zadaju glavobolju građanima Bosne i Hercegovine. Incijativa da se ukidanjem akciza djeluje na snižavanje cijena je propala ili formalno rečeno usmjerena na odlučivanje po "normalnoj" proceduri koja može trajati mjesecima.
Sva količina nafte koja dolazi u Bosnu i Hercegovinu je sirova nafta porijeklom iz Rusije, tzv. Ural nafta. Kako u Bosni i Hercegovini ne postoji aktivna rafinerija nafte, u potpunosti smo ovisni o preradi nafte u Mađarskoj, Hrvatskoj i Srbiji te kupovini u Sloveniji koja ne posjeduje rafineriju ali vrši trgovinu naftom.
Zanimljivo je kako je rat u Ukrajini djelovao na cijenu nafte tipa Ural. Naime, uobičajna je nafta Ural bila par dolara jeftinija od nafte tipa Brent (nafta iz Sjevernog mora). Međutim, nedugo nakon što je počeka ruska agresija na Ukrajinu i ruska nafta postala sve manje poželjna ta razlika je narasla na oko 35 dolara po barelu. Tako je naprimjer 18. aprila 2022. godine cijena Brent nafte bila oko 109 dolara po barelu, a Ural oko 71 dolara po barelu.
U aprilu se generalno nastavio trend opadanja cijene Ural sirove nafte pa se ona u pojedinim momentima spuštala i ispod 70 dolara po barelu. U Oktobru 2021. prosječna cijena ove nafte po barelu je iznosila 81.5 dolara i tada smo litar dizela u FBiH plaćali oko 2.40 KM/l.
Ono što predstavlja problem za bosanskohercegovačko tržište naftom je to da ne postoje domaća postrojenja za preradu nafte, te ne postoje interne rezerve nafte. Naftni terminali u Živinicama imaju kapacitet da čuvaju količinu goriva koju Federacija Bosne i Hercegovine iskoristi za neka tri dana.

Milenko Bošković, predsjednik Udruženja prometnika naftnim derivatima u Federaciji Bosne i Hercegovine pojašnjava da je nemoguće očekivati da se samo na osnovu informacije da je pala cijena sirove nafte u toku par dana odjednom formira i cijena i na benzinskim pumpama kod nas.
"Rafinerijski ciklus traje dva mjeseca, nakon dva mjeseca ako je neko kupio naftu kad je bila jeftina i preradio je i prodao je nama onda možemo tek osjetit," pojašnjava Bošković kako se formiraju cijene.
Imamo četiri dobavna pravca za naftu u Bosni i Hercegovini, Hrvatsku, Mađarsku, Srbiju i Sloveniju koja nema rafineriju ali trguje naftom i od tih dobavljač zavisi cijena nafta.
"Potrebno je da trend padanja cijene nafte potraje 15 dana do mjesec da bi se osjetio kod nas na tržištu ali treba uzeti da rafinerijski ciklus traje najkraće od 45 dana do dva mjeseca," tvrdi Bošković.
Bošković je zabrinut da li će Bosna i Hercegovina u sezoni biti sigurna sa naftom.
"Pitanje je da li će se zatvoriti Yanaf (naftovod) rafineriji Pančevo i ona će ako dođe do embarga prvo snadbjeti srpsko tržište pa šta ostane za Bosnu i Hercegovinu," kaže predsjednik Udruženja prometnika naftnim derivatima.
Ukoliko bi prestao uvoz nafte iz rafinerije Pančevo, u Bosni i Hercegovini bi bilo za 35 posto manje nafte na tržištu.
Bošković kaže kako su tražili od Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa da ukinu carine od 11 posto koja postoji na eventualni uvoz nafte iz Nigerije, Saudijske Arabije, SAD-a. Međutim još uvijek nisu dobili nikakav odgovor na to.
"To bi omogućilo moćnim trgovcima da nađu alternativne pravce snadbjevanja u toj sezoni koja će biti jako neizvjesna jer ovisi od intenziteta rata u Ukrajini, intenziteta sankcija i kako će zemlje u regionu koje su dobavljači na to reagirati," govori Bošković.
Skoro 50 posto cijene nafte u Bosni i Hercegovini čine razna porezna davanja i to može da bude način na koji vlast može da reguliše cijenu nafte.
Predsjednica Udruženja potrošača "Klub potrošača" TK Gordana Bulić kaže da smatraju da postoje zloupotrebe položaja distributera i da ih je oduvijek bilo.
"Mi smo nekoliko puta molili Ured za konkurenciju BiH da se preispita način za formiranje cijena nafte i naftnih derivata jer nije logično da su cijene kod svih distributera iste," pojašnjava Bulić.
Prema njihovom mišljenju nije logično da se na pumpama imaju iste cijene te postoje sumnje da oni najjači dogovaraju cijene. Kako kaze Bulić nikada nisu dobili odgovor na ove pritužbe.
"Obično kad cijena nafte pada to ide sporo ali rast cijena nafte primjetimo vrlo brzo. I prije nego stigne nova količina nafte cijena nafte bude povećana. Zato smatramo da ni inspekcije nisu odradile najbolje taj posao," rezolutna je Bulić.
Država generalno nema interes da utiče na snižavanje cijene nafte jer veće cijene znače i veći priliv sredstava od PDV-a u budžeta.
|
|
|
Post by kulinban on Apr 21, 2022 20:53:03 GMT
Average monthly price of Urals crude oil (in U.S. dollars per barrel)www.statista.com/statistics/1112243/urals-crude-oil-price/Mar 2022 89.1 Feb 2022 92.2Jan 2022 85.6 Dec 2021 72.7 Nov 2021 79.7 Oct 2021 81.5 Sep 2021 72.5 Aug 2021 68 Jul 2021 72.7 Jun 2021 71.4 May 2021 66.6 Apr 2021 62.5 Mar 2021 63.6 Feb 2021 60.8 Jan 2021 54.4 Dec 2020 49.4 Nov 2020 43.3 Oct 2020 40.5 Sep 2020 40.9 Aug 2020 44.5 Jul 2020 43.9 Jun 2020 41.9 May 2020 31 Apr 2020 18.2 Mar 2020 29.2Feb 2020 54.2 Jan 2020 61.7 Dec 2019 64.5 Nov 2019 63.3 Oct 2019 58.5 Sep 2019 61.1 Aug 2019 59.4 Jul 2019 63.3
|
|
|
Post by kulinban on Apr 22, 2022 8:25:19 GMT
|
|
|
Post by kulinban on Apr 26, 2022 8:19:24 GMT
22. april 76,28
25 april 76.40
27. april 73,01
|
|
|
Post by kulinban on Apr 30, 2022 20:57:10 GMT
01. feb 92.04 / $ 91.29 Brent 09. feb 96.26 / $ 90.78 Brent
15. feb 93.48 / $ 96.46 Brent
22. feb 95.55 / $ 96.84 Brent
01. mart 94.28 / $ 100.85 Brent
02. mart 101.90 / $ 110.46 Brent
08. mart 105.23 / $ 127.98 Brent
14. mart 91.73 / $ 106.90 Brent 18. mart 87.77 / $ 107.93 Brent 21. mart 88.44 / $ 115.62 Brent
23. mart 95.51 / $ 109.36 Brent
24. mart 101.81 / $ 119.06 Brent 28. mart 97.81 / $ 112.48 Brent
30. mart 86.92 / $ 113.45 Brent
31. mart 90.45 / $ 107.91 Brent
01. april 82.91 / $ 107.67 Brent
05. april 79.72 / $ 106.64 Brent
08. april 69.80 / $ 102.78 Brent
12. april 69.53 / $ 104.64 Brent 14. april 77.54 / $ 111.70 Brent 21. april 76.28 / $ 108.33 Brent 25. april 76.40 / $ 102.32 Brent 27. april 73.01 / $ 105.32 Brent 03. maj 79.41 / $ 104.97 Brent
10. maj 78.08 / $ 102.46 Brent 17. maj 84.13 / $ 111.93 Brent
|
|
|
Post by kulinban on May 21, 2022 19:46:12 GMT
10. maj 86.75 / $ 112.04 Brent 17. maj 84.13 / $ 111.93 Brent
10. maj 78.08 / $ 102.46 Brent
03. maj 79.41 / $ 104.97 Brent
27. april 73.01 / $ 105.32 Brent
25. april 76.40 / $ 102.32 Brent
21. april 76.28 / $ 108.33 Brent
14. april 77.54 / $ 111.70 Brent
12. april 69.53 / $ 104.64 Brent
08. april 69.80 / $ 102.78 Brent
05. april 79.72 / $ 106.64 Brent
01. april 82.91 / $ 107.67 Brent 31. mart 90.45 / $ 107.91 Brent 30. mart 86.92 / $ 113.45 Brent 28. mart 97.81 / $ 112.48 Brent 24. mart 101.81 / $ 119.06 Brent 23. mart 95.51 / $ 109.36 Brent
21. mart 88.44 / $ 115.62 Brent 18. mart 87.77 / $ 107.93 Brent 14. mart 91.73 / $ 106.90 Brent 08. mart 105.23 / $ 127.98 Brent 02. mart 101.90 / $ 110.46 Brent 01. mart 94.28 / $ 100.85 Brent 22. feb 95.55 / $ 96.84 Brent 15. feb 93.48 / $ 96.46 Brent 09. feb 96.26 / $ 90.78 Brent 01. feb 92.04 / $ 91.29 Brent
|
|